Skrypty powłoki systemu Linux. Zagadnienia zaawansowane. Wydanie II pdf chomikuj

Skrypty powłoki systemu Linux. Zagadnienia zaawansowane. Wydanie II pdf chomikuj

Mimo że nowe wydania dystrybucji Linuksa są coraz łatwiejsze w obsłudze, a ważniejsze czynności administracyjne mogą być wykonywane za pomocą intuicyjnego interfejsu graficznego, wciąż nie można się obejść bez powłoki Bourne’a, znanej jako bash. Dobrze napisany skrypt powłoki pozwala na automatyzację nudnych obowiązków, umożliwia monitorowanie stanu systemu, optymalizację jego wydajności czy dostosowanie go do potrzeb. Warto też wypróbować ciekawą alternatywę dla tradycyjnych skryptów powłoki bash, czyli kod Pythona.

Dzięki tej książce nauczysz się wszystkiego, co jest potrzebne do pisania profesjonalnych skryptów powłoki. Dowiesz się, czym są powłoki systemu Linux, dlaczego tak ważna jest powłoka bash i w jaki sposób edytuje się skrypty. Nauczysz się pracy na zmiennych, debugowania kodu i tworzenia skryptów interaktywnych. Będziesz korzystać z instrukcji warunkowych i pętli, a także z edytora vim, pakietu Visual Studio Code oraz edytora strumieniowego sed. Zapoznasz się z zasadami pisania funkcji, dzięki którym będziesz mógł wielokrotnie używać uniwersalnych fragmentów kodu. Ponadto zdobędziesz umiejętność przetwarzania danych tekstowych, zarówno za pomocą polecenia AWK, jak i wyrażeń regularnych. Na koniec przekonasz się, jak ciekawą alternatywą dla skryptów powłoki bash jest kod napisany w Pythonie!

W tej książce między innymi:

wyczerpujące wprowadzenie do tworzenia i debugowania skryptów powłoki
składnia alternatywna i operacje arytmetyczne
praca z blokami kodu i korzystanie z funkcji
automatyzacja tworzenia hostów wirtualnych
zaawansowane korzystanie z polecenia AWK
skrypty do analizy plików dziennika i tworzenia raportów

Opanuj sztukę pisania doskonałych skryptów powłoki!

Skrypty powłoki systemu Linux. Zagadnienia zaawansowane. Wydanie II pdf chomikuj

Skrypty powłoki systemu Linux. Zagadnienia zaawansowane. Wydanie II pdf chomikuj

Książka Skrypty powłoki systemu Linux. Zagadnienia zaawansowane. Wydanie II chomikuj była napisana przez Mallett Andrew. Skrypty powłoki systemu Linux. Zagadnienia zaawansowane. Wydanie II czytaj online jest książką z kategorii informatyka, matematyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You might like

© 2023 BloodWritten.pl - WordPress Theme by WPEnjoy