Jakie badania krwi warto robić regularnie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna na poważnie podchodzić do kwestii profilaktyki zdrowotnej. Wybieramy zdrową żywność, uprawiamy regularną aktywność fizyczną, a także decydujemy się na przeprowadzanie systematycznych badań krwi.

Które badania krwi warto przeprowadzać regularnie?

Do najczęściej przeprowadzanych kontrolnie badań krwi należą morfologia, badanie cholesterolu, cukru i OB. Regularne wykonywanie tej czwórki analiz pozwala efektywnie określić stan naszego zdrowia i w porę ostrzec nas przed rozwijającymi się chorobami.

Badanie OB

Badanie OB to jedno z podstawowych badań krwi, które ma na celu określenie tzw. odczynu Biernackiego. Jest to wskaźnik liczbowy, którego wartość odzwierciedla ogólny poziom zdrowia naszego organizmu. Ogólnie przyjmuje się, że im niższe OB, tym lepiej – choć istnieją bardzo rzadkie przypadki schorzeń, które mogą się do niego przyczynić. Wachlarz dolegliwości zdolnych podwyższyć wartość OB jest znacznie szerszy i obejmuje między innymi różnego rodzaju choroby i stany zapalne. Obrażenia fizyczne i złamania mogą także mieć chwilowy, negatywny wpływ na ten wskaźnik.

Morfologia krwi

Morfologia krwi bada stężenie jej poszczególnych składników. Sprawdzany jest między innymi poziom leukocytów, limfocytów, monocytów, trombocytów, hemoglobiny i wielu innych elementów. Wszystkie z nich mają określone przez lekarzy normy, a odstępstwa od nich pozwalają na zdiagnozowanie przeróżnych nieprawidłowości.

Badanie cukru

Wartość poziomu cukru w naszym organizmie również wyznaczana jest na podstawie próbki krwi i podobnie jak w przypadku pozostałych badań, ma ona z góry nakreślone normy. Zwykle częściej odnotowuje się ich przekroczenie, które jeśli jest odpowiednio duże, może świadczyć o cukrzycy pacjenta.

Badanie cholesterolu

Badając cholesterol wyznacza się 3 różne wartości – cholesterolu całkowitego, HDL i LDL. Utrzymując je w normie możemy uniknąć problemów z układem krążenia, takich jak miażdżyca lub zwiększone ryzyko zawału.

Interpretacja wyników

Łatwość dostępu do informacji w Internecie może nas zachęcać do samodzielnej interpretacji otrzymanych wyników. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie posiadamy fachowego przygotowania medycznego, to dużo lepszym rozwiązaniem okaże się skonsultowanie rezultatów z lekarzem rodzinnym. O ile sami jesteśmy w stanie sprawdzić możliwe przyczyny przekroczenia normy pojedynczego wskaźnika, to z pewnością nie będziemy potrafili zdiagnozować schorzenia, które może kryć się za zestawem kilku wartości wykraczających poza normę.

Podziel się swoją opinią!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *