Pierwsze auto – duże czy małe?

Temat stary jak świat. Jaki wybrać samochód dla kierowcy, który dopiero zdał prawo jazdy? Oczywiście punkt widzenia zależy w głównej mierze od wieku. Młodzi kierowcy widzą się w niewielkich sportowych autach z wielką mocą (czyli w większości przypadków mały hatchback z silnikiem 1,3 – 1,6). Inaczej sytuację widzą rodzice, oni najchętniej wybrali wielkie, obudowane, najlepiej opancerzone auto, coś w stylu Volvo 850.

Rodzicom chodzi oczywiście o bezpieczeństwo. Duże auto – większa strefa zgniotu. W wielu przypadkach, gdyby młody kierowca otrzymał takie właśnie auto, jego życie nie skończyłoby się tak szybko. Nie ma bowiem nic bardziej zabójczego na drodze niż młody kierowca w szybkim aucie przeświadczony o swoich ogromnych umiejętnościach. Broń Boże nie atakuje młodych kierowców, wielu z nich jeździ dużo lepiej niż kierowcy z 20-letnim stażem.

Młodym przy wyborze małego auta przyświeca kilka celów: Przede wszystkim, chcą wyglądać atrakcyjne w swoim samochodzie, stąd wybór czegoś z zacięciem sportowym. Po drugie, kierowca po zdanym egzaminie parkować za dobrze nie potrafi. To niestety smutna prawda o polskim systemie nauczania kierowców. Mały samochód – łatwe parkowanie i lepsza widoczność.

Podziel się swoją opinią!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *